Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o promocjach i aktualnych rabatach oraz informacji handlowych w zakresie produktów i usług od serwisu urszulabartkowska.pl na podany przeze mnie adres e-mail, w oparciu o art. 23. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Zapis na newsletter

Czy spotkałeś się z takim stwierdzeniem: „ Jak już nigdzie nie znajdę pracy, to pójdę na przedstawiciela handlowego. Tam przyjmują wszystkich”
Słyszałeś to już gdzieś ? A może sam tak myślisz ?

A może słyszałeś: „ Ja mam być przedstawicielem handlowym ? Tak nisko jeszcze nie upadłem, żeby wciskać coś innym ludziom”
Brzmi znajomo ?

Czy miałeś szczęście słyszeć może takie słowa: „ Przedstawiciel handlowy, to wspaniały zawód. Rozwijam swoją osobowość, zdobywam kontakty i jeszcze do tego sam decyduję ile zarabiam”
Słyszałeś ? – jeżeli tak to rewelacyjnie 

Są różne zdania, opinie ale też mity na temat pracy Przedstawiciela Handlowego ( w skrócie PH)
Dzisiaj przybliżę Ci w dużym skrócie ten zawód. Przedstawię jego cienie i blaski. Zalety i wady. Możliwości i ograniczenia. Ty sam zdecydujesz, czy to jest zawód dla Ciebie, czy też nie powinieneś się go imać.

Przez prawie 20 lat byłam Przedstawicielem Handlowym B2B ( dla niewtajemniczonych Biznes to Biznes)
Przeszłam w tym zawodzie wiele, zwłaszcza, że z wykształcenia jestem Muzykiem zawodowym, gram – a właściwie powinnam napisać grałam – na oboju ( instrument dęty drewniany ), tak więc nie miałam praktycznie żadnego przygotowania do zawodu Przedstawiciela Handlowego.
Nie ukrywam, że zawód muzyka uczy kilku umiejętności i nawyków przydatnych w zawodzie PH, jednak większość rzeczy była dla mnie zupełną nowością.
Zaczynając od umiejętności obsługi komputera na planowaniu sprzedaży kończąc.

A jednak, gdy zdecydowałam, że będę PH chciałam nauczyć się wszystkiego co będzie mi potrzebne w tym zawodzie.

Przez te ostatnie 20 lat były wzloty i upadki. Były łzy porażki, ale też łzy szczęścia.
Nabyłam wiele umiejętności, zdobyłam wiedzę na tematy wszelkie – od tego, że zepsuć komputer to wieka sztuka, i nie trzeba się go bać, przez wiedzę, że winda to nie winda tylko dźwig osobowy, albo jak ważne jest obliczanie i monitorowanie swojej skuteczności sprzedaży, na wiedzy jak się remontuje silniki na statkach kończąc.

Dla kogo jest ten zawód ?

Dla każdego, kto lubi ludzi, lubi polecać innym produkty, usługi ( nie koniecznie zarabiając na tym), lubi słuchać, ma łatwość nawiązywania kontaktów, chce sam decydować o wysokości swoich zarobków, chce sam decydować o czasie swojej pracy, ma optymistyczne nastawienie do ludzi i do świata, i najważniejsze – jest gotowy się UCZYĆ !

Ja zawsze mówię i uczę, że dobrym PH może być tak naprawdę każdy :), jednak nie każdy będzie EFEKTYWNYM PH, nie każdy będzie osiągał sukcesy w tym zawodzie.
Nauczę praktycznie każdego, kto będzie się chciał nauczyć, jak być dobrym PH. Natomiast nie każdy z tych dobrych PH, będzie osiągał MEGA SUKCESY, nie każdy zostanie MISTRZEM SPRZEDAŻY.

Zapytasz dlaczego ?
Otóż jest kilka powodów:

  1. Tak jak do każdego zawodu trzeba mieć tzw. predyspozycje. Jeżeli są one duże i najczęściej wrodzone, to szansa na bycie MISTRZEM SPRZEDAŻY  jest naprawdę ogromna
  2. Nie każda osoba, która ma predyspozycje do wykonywania zawodu PH, chce go wykonywać
  3. Większości osób wystarczy niski próg zarobków i po osiągnięciu go, nie wkładają już siły i zaangażowania w swój dalszy rozwój, a to jest niezbędne, aby z dobrego PH stać się MISTRZEM SPRZEDAŻY
  4. Są osoby, które chcą osiągać sukcesy szybko i bez wysiłku, a w zawodzie PH, najczęściej na duże sukcesy trzeba pracować kilka tygodni, miesięcy, a czasem nawet lat
  5. Aby zostać MISTRZEM SPRZEDAŻY trzeba ciągle dbać o swój rozwój osobisty. Niestety większość osób pracujących w tym zawodzie, lub chcących go wykonywać, nie wie o tym, a nawet jak wie, to i tak uważa to za niepotrzebne

Oczywiście jest jeszcze kilka powodów, dla których nie każdy odniesie pełny sukces na stanowisku PH, jednak te wymienione powyżej są najczęściej występującymi.

No dobrze, to teraz, jak już stwierdziłeś, że, OK., chcę zostać PH i sprawdzić jak to jest w praktyce, a może nawet podjąłeś już decyzję, że Ty zostaniesz MISTRZEM SPRZEDAŻY  porozmawiajmy o tym, jakie profity łączą się z tym zawodem.

Po pierwsze, jako MISTRZEM SPRZEDAŻY  jesteś zawsze najbardziej cenionym i szanowanym pracownikiem w firmie 🙂

Po drugie, każdego dnia uczysz się czegoś nowego.

Po trzecie, praca jest ciekawa, urozmaicona, każdego dnia spotykasz innych ludzi, inne sytuacje, inne wyzwania.

Po czwarte, Twoje zarobki zależą od Ciebie ( mówię o zdrowych zasadach wynagradzania PH, czyli podstawa + prowizja, lub sama prowizja) i właściwie są nieograniczone ( jeżeli są ograniczone, to szybko uciekaj z takiej firmy 🙂 )

Po piąte, rozwijasz się, budujesz swoją osobowość i pewność siebie, uczysz się budować i dbać o relacje, stajesz się szczęśliwym, spełnionym człowiekiem.

I po szóste, zyskujesz relacje, znajomości, przyjaźnie, które mogą, i często zmieniają Twoje życie – na lepsze oczywiście 🙂

Na dzisiaj to tyle 🙂
Podałam Ci kilka informacji na temat pracy PH, teraz Ty zdecyduj, czy to jest zawód dla Ciebie, czy warto go poznać i może w nim odnajdziesz Siebie ?

 

Jeżeli będziesz miał  jakieś pytania w temacie artykułu – chętnie odpowiem.

Kontakt do mnie: ula@firmamuzyk.pl  🙂

Urszula Bartkowska

Trener i coach. Praktyk sprzedaży od 19 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej pracowała jako przedstawiciel handlowy, dyrektor handlowy, trener i rekruter przedstawicieli handlowych. Prowadzi szkolenia z zakresu sprzedaży i obsługi klienta. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Oboju.

Komentarze

komentarzy

Comments are closed.

Zapisz się na Newsletter

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności, dostępną TUTAJ oraz że zostałem poinformowany/a, iż moje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i poddawane profilowaniu oraz że nie będą wysyłane do krajów trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy). Wiem też, że mogę w każdej chwili wycofać moją zgodę, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano, na podstawie zgody, przed jej cofnięciem. Wyrażam zgodę Urszuli Bartkowskiej Muzyk na następujące operacje przetwarzania moich danych osobowych obejmujących adres email oraz imię, dokonywane w celu marketingu usług własnych Urszuli Bartkowskiej Muzyk: wysyłanie mi przez email spersonalizowanych informacji marketingowych (np. newslettera, materiałów edukacyjnych, zaproszeń na wydarzenia)."

Zgadzam się na wysyłanie przez Urszulę Bartkowską Muzyk informacji handlowych na udostępniony przeze mnie adres poczty elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Top