Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o promocjach i aktualnych rabatach oraz informacji handlowych w zakresie produktów i usług od serwisu urszulabartkowska.pl na podany przeze mnie adres e-mail, w oparciu o art. 23. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Zapis na newsletter

Bardzo wielu Przedstawicieli Handlowych, zaczyna pracę z dużym zapałem, energią i motywacją. Mają plany, wyznaczają sobie cele, już widzą ten deszcz pieniędzy, który na nich spada.
Z czasem jednak, jak wyniki nie przychodzą, lub są mniejsze od spodziewanych, ten zapał, energia i motywacja maleją.
Coraz bardziej nie chce się dzwonić do klientów, na spotkaniach nie ma powera, przekonanie do produktu lub usługi, którą sprzedają maleje z tygodnia na tydzień.
Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich jest brak wiedzy, iż pracą handlowca rządzi zasada pierwszych 3 lat pracy czyli zasada NWS.
Zasada ta działa tylko w przypadku, jeżeli te 3 lata Przedstawiciel Handlowy  pracuje w jednej i tej samej firmie. jeżeli zmienia pracę np. co rok, to wówczas ta zasada za każdym razem zaczyna działać od nowa. A więc generalnie nigdy nie zadziała w 100% 🙁
Co zrobić aby zasada NWS przyniosła spodziewane korzyści ?
Wytrwać w jednej firmie min. 3 lata stosując się do wskazówek w niej zawartych. Tylko tyle 🙂

Zasada NWS

N  – jak Nauka                  – pierwszy rok pracy

W –  jak Wiarygodność     – drugi rok pracy

S   – jak Sukces                 – trzeci rok pracy

Taka, i tylko taka kolejność jest gwarancją osiągnięcia sukcesu w sprzedaży i zostania Super PH, czyli Super Przedstawicielem Handlowym.

Omówię teraz każdy z tych trzech elementów.

N jak Nauka

W pierwszym roku pracy jako PH, głównym Twoim zadaniem jest uczenie się. Czego powinieneś się nauczyć ? No cóż, jest tego sporo.

Wymienię tylko kilka czynników:

 1. wiedza o produkcie lub usłudze  którą sprzedajesz
 2. wiedza o Twojej konkurencji
 3. wiedza jak umawiać spotkania
 4. jak przeprowadzić badanie potrzeb klienta
 5. jak przygotowywać się do spotkań
 6. jak budować bazę klientów
 7. jak pracować z kalendarzem książkowym
 8. jak obsługuje się CRM czy kalendarz googlowy
 9. jak się ubierać
 10. jak ważny jest uśmiech
 11. co to jest optymizm
 12. przywitanie – uścisk dłoni
 13. i wiele wiele innych

Powyższa kolejność jest przypadkowa, ponieważ to TY indywidualnie określasz czego powinieneś się w pierwszej, drugiej i dalszej kolejności uczyć.
Podstawą sukcesu pierwszego roku jest praca nad soba – czyli rozwój osobisty. Praca nad swoimi przekonaniami, mocnymi stronami, słabościami, poczuciem własnej wartości.

Jak się tego uczyć ?
Systematycznie !!!

Najefektywniejsza nauka to systematyczna nauka.
Zrób sobie plan, czego musisz się nauczyć, kiedy będziesz się tego uczyć, od kogo będziesz się  uczyć,  jak będziesz się tego uczyć, skąd będziesz się tego uczyć. Następnie dzień po dniu praktykuj, aż będziesz wiedział, że możesz zabrać się za kolejny punkt.

W jak Wiarygodność

Drugi rok to budowanie wiarygodności. Twojej wiarygodności względem klientów, pracodawcy i współpracowników.

Oczywiście wiarygodność budujesz od pierwszego dnia swojej pracy, jednak drugi rok, jest rokiem wyjątkowym, ponieważ wtedy umacniasz relacje z klientami, dzięki temu budujesz swoją bazę stałych klientów. A baza stałych klientów, to właściwie taki skarb, który powinieneś chronić jako coś bardzo cennego w Twoim życiu zawodowym.
Stały klient, to klient, który zamawia u Ciebie produkty lub usługi min 1 raz na rok i robi to regularnie ( są wyjątki, że rzadziej, ale to już wynika ze specyfiki produktu lub usługi).
Od pierwszego dnia pracy budujesz również swoją wiarygodność u pracodawcy i współpracowników.
I zapamiętaj, że jest to obecnie klucz do zachowania pracy.

Teraz jest taki czas, że znaleźć wiarygodnego, godnego zaufania, chcącego pracować i uczyć się Przedstawiciela Handlowego, jest bardzo trudno. Dlatego wiele razy, jeżeli pracodawca ma wybrać między Przedstawicielem Handlowym, który ma duże obroty, ale kombinuje, jest leniwy, nie chce się uczyć, pracuje od .. do, a Przedstawicielem Handlowym, który może jeszcze nie osiąga wymaganych rezultatów, ale jest godny zaufania, zaangażowany w pracę, swój rozwój, w uczenie się – to wybierze tego drugiego.

S jak Sukces

A w trzecim roku – SUKCES !

Czym jest ten sukces ? Ja mam  na myśli zarabianie większych pieniędzy. Jakich ? To zależy od wielu czynników, jednak nie mniej niż 5.000,-
Najczęściej, jeżeli poprzednie 2 lata przepracowałeś zgodnie z zasadą NWS, Twoje zarobki będą się kształtowały powyżej 7.000,-
Bardzo często osoby zarabiają powyżej 10.000,-

Napisałam o pieniądzach, jako sukcesie, ponieważ to jest jeden z wyznaczników pracy PH, i jeden z gł. powodów dla których pracujemy.
Chcę jednak podkreślić, iż sukces to nie tylko pieniądze.
Tak więc jeżeli dla Ciebie sukcesem będzie awans zawodowy, to też go osiągniesz, jeżeli możliwość pracy mniej niż 8 godzin, przy utrzymaniu wysokości zarobków – proszę bardzo – masz to. SUKCES to to, co Ty rozumiesz pod tym słowem 🙂
Mówimy tu o sukcesie w pracy.

Powodzenia 🙂

Jeżeli będziesz miał  pytania do tego artykułu, chętnie odpowiem 🙂

 

Kontakt do mnie

ula@firmamuzyk.pl

 

Urszula Bartkowska

Trener i coach. Praktyk sprzedaży od 19 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej pracowała jako przedstawiciel handlowy, dyrektor handlowy, trener i rekruter przedstawicieli handlowych. Prowadzi szkolenia z zakresu sprzedaży i obsługi klienta. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Oboju.

Komentarze

komentarzy

Comments are closed.

Zapisz się na Newsletter

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności, dostępną TUTAJ oraz że zostałem poinformowany/a, iż moje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i poddawane profilowaniu oraz że nie będą wysyłane do krajów trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy). Wiem też, że mogę w każdej chwili wycofać moją zgodę, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano, na podstawie zgody, przed jej cofnięciem. Wyrażam zgodę Urszuli Bartkowskiej Muzyk na następujące operacje przetwarzania moich danych osobowych obejmujących adres email oraz imię, dokonywane w celu marketingu usług własnych Urszuli Bartkowskiej Muzyk: wysyłanie mi przez email spersonalizowanych informacji marketingowych (np. newslettera, materiałów edukacyjnych, zaproszeń na wydarzenia)."

Zgadzam się na wysyłanie przez Urszulę Bartkowską Muzyk informacji handlowych na udostępniony przeze mnie adres poczty elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Top