Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o promocjach i aktualnych rabatach oraz informacji handlowych w zakresie produktów i usług od serwisu urszulabartkowska.pl na podany przeze mnie adres e-mail, w oparciu o art. 23. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Zapis na newsletter

Na początek szczypta teorii ( za Wikipedią 🙂 )

System wartości to zespół wartości uporządkowany według stopnia ważności. Powiązania między wartościami nie są wyłącznie liniowe. Do ujawnienia hierarchii wartości dochodzi najczęściej w sytuacji konfliktowej, gdy konieczny jest wybór i rezygnacja z danych wartości.

Wartością może być dowolny przedmiot, idea lub instytucja, któremu jednostka przypisuje ważną rolę w życiu, a dążenie do jego osiągnięcia traktowane jest jako konieczność ze względu na zaspokajanie potrzeb jednostki. Zewnętrznym przejawem wartości jest obserwowalne zachowanie.

Wartości pełnią rolę kryteriów wyboru dążeń ogólnospołecznych, są standardem integracji jednostki ze społeczeństwem, różnicują społeczną sferę osobowości ludzkiej.

Wartości to cechy stanowiące o nieprzeciętnych walorach kogoś lub czegoś.
A teraz do rzeczy.

Ostatnio w magazynie ThinkTank przeczytałam artykuł p.Magłorzaty Bieńkowskiej i p.Pawła Rabija pod tytułem „Trampolina dla liderów przyszłości”

Oto cytat, który zwrócił moja uwagę:

„Z wyzwaniami tych czasów poradzą sobie tylko menedżerowie i liderzy najlepiej przygotowani, kierujący się wartościami, potrafiący prowadzić dialog – a zarazem twardzi i zdeterminowani do działania. Liderzy, których jakość jest dużo wyższa od przeciętnej”

Równie dobrze można by napisać:

„Z wyzwaniami tych czasów w sprzedaży poradzą sobie tylko Przedstawiciele Handlowi najlepiej przygotowani, kierujący się wartościami, potrafiący prowadzić dialog – a zarazem twardzi i zdeterminowani do działania. Przedstawiciele Handlowi, których jakość jest dużo wyższa od przeciętnej”

I właściwie w tym miejscu mogłabym ten dzisiejszy artykuł zakończyć, jednak tego nie zrobię, ponieważ być może kilka słów wyjaśnienia i przybliżenia tematu, pozwoli Ci – jeżeli już nim nie jesteś – stać się takim wyjątkowym Przedstawicielem Handlowym.

Życie i praca w oparciu o wartości, to obecnie podstawa sukcesu w pracy Przedstawiciela Handlowego. Czasy, kiedy sukcesy, mówię tu o sukcesach długofalowych, osiągały osoby pracujące wg. zasady: byle sprzedać, a później to już nie mój problem, skończyły się, mam nadzieję, bezpowrotnie.

Zapytasz, być może, co to znaczy żyć i pracować wg. wartości ? Jakie to wartości ?
Otóż każdy z nas już żyje i pracuje wg. wartości. Każdy z nas je posiada. Tylko często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie to są wartości i kiedy się uwidaczniają.

Przykładowe wartości:

Bóg
Szacunek
Uczciwość
Miłość
Rodzina
Prawdomówność
Pieniądze
Wygoda
Zdrowie

Ważne, aby w życiu kierować się swoimi, a nie cudzymi wartościami, co niestety często się zdarza. Dzieci kierują się wartościami rodziców, mąż kieruje się wartościami żony, pracownik kieruje się wartościami pracodawcy, itp.

To nie znaczy, że nie należy szanować wartości innych osób. Wprost przeciwnie. Należy zawsze brać je pod uwagę. Natomiast, jeżeli w swoim życiu i pracy będziesz się kierował nie swoimi wartościami, nigdy nie osiągniesz sukcesu, swoich celów. A nawet jak je osiągniesz, nie będziesz czuć szczęścia i satysfakcji z tym związanej.

Najczęściej w życiu i pracy postępowanie zgodnie z wartościami widoczne jest w sytuacjach trudnych, podczas podejmowania decyzji, w sytuacjach konfliktowych.

Najprostszym testem czy postępujesz wg. swoich wartości jest to jak się czujesz, gdy minie wyżej wymieniona sytuacja. Jeżeli podjąłeś decyzję zgodną z Twoimi wartościami, będziesz czuł spokój i radość z podjętej decyzji. Jeżeli było inaczej będziesz czuł niepokój, rozdrażnienie, zdenerwowanie

Pracując jako Przedstawiciel Handlowy wg. swoich wartości jednocześnie będziesz osiągał sukcesy, jak i Twoi klienci będą bardzo zadowoleni z waszej współpracy.

Mogę Ci zaświadczyć z własnego doświadczenia, iż można tak pracować. Daje to niesamowitą frajdę, zadowolenie i pieniądze 🙂

Na koniec proponuję Ci ćwiczenie:

Krok 1 – wypisz min. 20 wartości, które są dla Ciebie ważne
Krok 2 – zaznacz 5 ważnych dla Ciebie
Krok 3 – wybierz 3 najważniejsze
Krok 4 – ułóż je w kolejności ważności od 1 do 3
Krok 5 – przez tydzień obserwuj czy kierujesz się właśnie tymi wartościami w życiu i pracy, czy w takiej kolejności jak napisałeś, czy może pojawiły się inne, nowe wartości ?

Urszula Bartkowska

Trener i coach. Praktyk sprzedaży od 19 lat. W trakcie swojej kariery zawodowej pracowała jako przedstawiciel handlowy, dyrektor handlowy, trener i rekruter przedstawicieli handlowych. Prowadzi szkolenia z zakresu sprzedaży i obsługi klienta. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Oboju.

Komentarze

komentarzy

Comments are closed.

Zapisz się na Newsletter

Potwierdzam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności, dostępną TUTAJ oraz że zostałem poinformowany/a, iż moje dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i poddawane profilowaniu oraz że nie będą wysyłane do krajów trzecich (tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy). Wiem też, że mogę w każdej chwili wycofać moją zgodę, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano, na podstawie zgody, przed jej cofnięciem. Wyrażam zgodę Urszuli Bartkowskiej Muzyk na następujące operacje przetwarzania moich danych osobowych obejmujących adres email oraz imię, dokonywane w celu marketingu usług własnych Urszuli Bartkowskiej Muzyk: wysyłanie mi przez email spersonalizowanych informacji marketingowych (np. newslettera, materiałów edukacyjnych, zaproszeń na wydarzenia)."

Zgadzam się na wysyłanie przez Urszulę Bartkowską Muzyk informacji handlowych na udostępniony przeze mnie adres poczty elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Top