Dużo mówi się i pisze o tym, że w Polsce obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Co należy rozumieć w ten sposób, że każdy kto chce, może mieć pracę.
Z drugiej strony często słyszę, że są osoby, a nawet dosyć spora grupa osób, głównie przedsiębiorcy, właściciele firm, dyrektorzy, która twierdzi, że nie może znaleźć pracownika, że nie może znaleźć osoby, której faktycznie chce się pracować.
Słuchając jednej i drugiej strony pomyślałam sobie, że powodem takiej sytuacji jest fakt, iż właściwie nikt nigdy nie uczył nas jak znaleźć pracę. Jak również nikt, nigdy nie uczył nas jak znaleźć dobrego pracownika. W tym artykule zajmę się tą pierwszą sytuacją. Czyli tym jak znaleźć pracę, a właściwie, jak znaleźć pracę marzeń.
Kończysz podstawówkę, liceum, (być może ukończyłeś też gimnazjum), idziesz na studia (bądź nie) i nagle stajesz w sytuacji, że chcesz znaleźć pracę.
Paradoks tej sytuacji polega na tym, że kończysz te wszystkie szkoły, aby znaleźć pracę. Tylko, że nikt Cię nie uczy, jak to zrobić. Nie było przedmiotu – PRACA, nie było też przedmiotu – MOJA DROGA ZAWODOWA, czy też – MOJA ŚCIEŻKA ZAWODOWA.
Właśnie dlatego napisałam ten cykl. Wiem, że w żaden sposób nie zastąpi on rzetelnej edukacji w tym temacie. Wiem, że podane tu przykłady i sugestie są tylko początkiem drogi i początkiem edukacji w tym temacie. Jednak mam nadzieję, że będą to wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział, jak się zabrać do szukania pracy marzeń a także, że pomogą Ci one uwierzyć, że możesz taką pracę odkryć, otrzymać oraz realizować się w niej i rozwijać swoje talenty przez wiele, wiele lat.
Jeżeli teraz stoisz przed wyzwaniem – znaleźć pracę lub znaleźć swoją pracę marzeń lub – znaleźć swoją ścieżkę zawodową, to domyślam się, że pojawia się w Twojej głowie bardzo dużo pytań. Jeżeli tak, to z pewnością jednym z nich jest – JAK TO ZROBIĆ?
Kolejne pytania to:
- Co ja właściwie chcę robić w życiu?
- Kto będzie potrzebował do pracy takiej osoby jak ja?
- Czy nie jestem za młody?
- Czy nie jestem za stary?
- Gdzie mogę robić to co lubię?
- Co będzie, jeśli nie znajdę pracy?
- Moja obecna praca nie jest taka zła. Co będzie, jeśli ta nowa będzie gorsza?
- Jak w ogóle mam znaleźć nową pracę?
- Jak mam przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
- Itd.
Postanowiłam, że napiszę Cykl Artykułów pod wspólnym tytułem „JAK ZNALEŹĆ PRACĘ MARZEŃ”, aby pomóc Ci podejść do tego tematu ze zrozumieniem, spokojem i radością. Zamieszczę w nich najbardziej podstawowe informacje, jednak są one na tyle istotne, że z łatwością będziesz mógł zdefiniować swoją idealną pracę, znaleźć ją i co najważniejsze utrzymać na taki okres na jaki będziesz chciał.
No to zaczynamy!
Artykułów będzie 7.
- Stwórz profil Twojej Pracy Marzeń
- CV i list motywacyjny, które zwrócą uwagę rekrutera
- Mam napisane CV i co dalej?
- Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
- Po co te wszystkie głupie pytania?
- Mieli zadzwonić, a nie dzwonią.
- Hura, mam pracę!
Pierwszy artykuł pomoże Ci stworzyć „przepis” na Twoją Pracę Marzeń. Otrzymasz gotowy zestaw pytań. Odpowiadając na nie, stworzysz swój unikatowy profil Twojej Pracy Marzeń.
Drugi artykuł będzie mówił o tym w jaki sposób napisać CV, czyli curriculum vitae oraz list motywacyjny. Co zrobić, aby zwróciły one uwagę osoby, która rekrutuje na dane stanowisko, bądź osoby, która przekaże wasze CV osobie, która rekrutację prowadzi.
W trzecim artykule pokażę Ci jakie działania należy podjąć, aby ten profil, napisane CV i list motywacyjny rzeczywiście pomogły Ci znaleźć Twoją wymarzoną pracę.
Kolejny artykuł będzie mówił o tym co zrobić, gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Rzeczą oczywistą jest, że dobrze byłoby odpowiednio przygotować się wtedy do tej rozmowy. I tego będzie dotyczył czwarty artykuł.
Gdy doradzam osobom w jaki sposób mają rozmawiać podczas rozmów kwalifikacyjnych, to często słyszę od nich – „Ok, ja to wszystko rozumiem, jednak nie rozumiem i bardzo mnie denerwują te idiotyczne, dziwne, bardzo osobiste pytania rekruterów”. W piątym artykule opowiem, dlaczego takie pytania padają i jak na nie odpowiadać.
Informacje zawarte w szóstym artykule pomogą Ci w spokoju i dobrym nastawieniu przetrzymać czas od rozmowy kwalifikacyjnej, do uzyskania informacji czy otrzymałeś pracę czy nie.
Finałem będzie siódmy artykuł. W nim nakreślę Ci najważniejsze zasady, które, jeżeli wprowadzisz je w życie, pozwolą Ci utrzymać Twoją pracę marzeń na taki czas jaki sobie tylko zażyczysz.
Mam nadzieję, że tematyka tego cyklu zainteresowała Cię. Oczekuj pierwszego artykułu już niebawem 😊
Jeżeli będziesz miał pytania do tego artykułu chętnie na nie odpowiem.
Kontakt do mnie ula@firmamuzyk.pl
Komentarze
Comments are closed.